Stüdyo FM

25 yıl, 3000 canlı yayın

Türkiye Radyoları’nın ilk canlı pop müzik programı, Stüdyo FM, 22 Ekim 2003 tarihinde 3000. canlı yayınını gerçekleştirdi. Yavuz Aydar ve Şebnem Savaşçı’nın 25 yıl boyunca birlikte sundukları Stüdyo FM, sıkı radyo dostlarına iyi müzik dinletiyor. 25 yıl boyunca pop, rock ve jazz-rock türünün dünya starlarını canlı programla dinleyiciyle buluşturan Stüdyo FM, bu uzun maratonuna 3 Eylül 1978’de başladı. Radyo-3’te her Çarşamba ve Cuma günleri 18.00-19.00 saatleri arasında yayınlanan programı yine 25 yıldır Yavuz Aydar hazırlıyor.

3000. programın hemen bitiminde Yavuz Aydar duygu ve düşüncelerini şu sözlerle ifade etti:

“Bu programa başlarken 3000 yayına ulaşabileceğimizi düşünmemiştik. Türkiye Radyoları’nda ilk kez bir canlı pop müzik programı başlatmıştık. O zamanki koşullarımız bugünkü gibi değildi. Çok büyük güçlüklerle başladık. Sevgili arkadaşım Şebnem Savaşçı’ya böyle bir maratona ortak olup olmayacağını sorduğumda hiç düşünmeden kabul etti. Şebnem Savaşcı’nın sayesinde hem 25 yılı, hem de 3000 programı tamamlayabildik. Bu gerçekten heyecan verici.”

Bir elmanın iki yarısı gibi 25 yıl boyunca mikrofonu Yavuz Aydar ile paylaşan Şebnem Savaşçı ise 25 yılın çok güzel geçtiğini belirtti:

“25 yıl, 3000 canlı yayın çok uzun... Bazen uzun bir süreç gibi geliyor. Bazen dün gibi geliyor. Ama çok güzel geçti. 3000. yayınımızı da gerçekleştirdik. Her zaman söylediğim gibi biz, Yavuz Aydar ile bir insan gibiyiz. Bir bütün gibiyiz. Bir elmanın iki yarısı gibiyiz. 25 yılda 3000 program yapabilmemizde dostluğumuzun çok önemi var. Hiçbir gün birbirimize kırılmadık, hiçbir gün birbirimizi kırmadık. Hiç çatışmadık bugüne kadar. Zevklerimiz uyuşuyor, fikirlerimiz uyuşuyor, her şey uyuşuyor. Çok iyi bir dostluğumuz var. Zannediyorum bu da büyük bir etken.”

3000. yayının ardından düzenlenen gecede Yavuz Aydar ve Şebnem Savaşçı’ya günün anısına birer plaket verildi. TRT yöneticilerinin, Ankara Radyosu çalışanlarının, program konuklarının ve basın mensuplarının katıldığı gecede herkesin söyleyecek bir sözü vardı.

TRT Radyo Dairesi Başkanı Çetin Tezcan “Gerçekten bizim için son derece onur kaynağı olan bir günü yaşıyoruz. Başta Yavuz Aydar ve Şebnem Savaşçı olmak üzere mikrofonun gerisinde programa emeği geçen herkesi gönülden kutluyorum.” diyerek duygularını hem bizimle hem Stüdyo FM dinleyicileriyle paylaştı.

TRT Ankara Radyosu Müdürü Bülent Osma ise yayıncılıkta 3000 programı geride bırakmanın ne kadar önemli olduğunu vurguladı sözlerinde:

“3000 program çok önemli bir sayı. Dünyada 5000., 6000. veya 10000. Bölüme ulaşan programlar var. Ama sunucuları değişmiş, yapımcıları değişmiş, yayın kanalları değişmiş. Oysa bu program ilk başladığı günden beri sunucusuyla, yapımcısıyla, stüdyosuyla, radyosuyla, kısaca her şeyiyle hiçbir değişikliğe uğramadan 3000 yayın gerçekleştirdi.”

Yayınlandığı ilk günden bugüne, öncelikle yeni albümler ve sanatçıları mikrofona çıkaran Stüdyo FM, müzik dünyasının önemli ve ünlü seslerinin hayata vedasının ardından özel programlarla onları dinleyiciyle buluşturdu. Beatles efsanesinin dağılışından sonra rock dünyasının kazandığı Yes, Pink Floyd, Emerson Lake&Palmer, Deep Purple, Led Zeppelin, Rolling Stones, Queen, Toto, Boston, Aerosmith, Black Sabbath, Uriah Heep, Fleewood Mac, The Who, Santana gibi ünlü toplulukları ile Cat Stevens, Elton John, Rod Stewart, Tina Turner, Barbara Striesand, Bob Dylan, Eric Clapton, Prince, David Bowie, Neil Young, Stevie Wonder, Van Morrison, Bruce Springsteen, James Taylor, Carole King, John Lennon gibi yüzlerce şarkıcıyı, yeni albümleriyle mikrofona taşıdı. 1970-1976 arasını kapsayan “Rock’ın Altın Çağı” içinde yer almış bütün pop ve rock starları Stüdyo-FM’de yer aldı. 1978-2003 arasında yayınlanan ve 3000 yayın gerçekleştiren programa Pat Benatar, Rush, Elvis Costello, Van Halen, Peter Frampton, Supertramp, Styx, Kim Carnes, Stevie Nicks, John Cougar, The Police, Lionel Richie, Bon Jovi, Def Leppard, Guns N’Roses, Sinead O’Connor, R.E.M., Michael Bolton, Nirvana, Meat Loaf, toni Braxton, NSYNC, Dave Matthews, Celine Dion, Alanis Morrissette, Mariah Carey, Cranberries, The Corrs gibi yüzlerce sanatçı ve topluluk konuk oldu ve olmaya devam edecek.

Stüdyo-FM hakkında ayrıntılı bilgi ve söyleşileri TRT Radyo-Televizyon Dergisi’nin Kasım 2003 sayısında bulabilirsiniz.

Genel Sekreterlik Basın Halkla İlişkiler ve Protokol Müdürlüğü

<< Geri Dön