Robert Plant, TURKIYE
1998 - 2007 - 2018

 

ROBERT PLANT için hazırladığım bu web sayfasında;
O'nun "TÜRKİYE KONSER"leri hakkında bilgiler, ayrıca bu konserler ile ilgili "ANILARI"mı aktarıyorum.

( This page is dedicated for ROBERT PLANT, JIMMY PAGE and LED ZEPPELIN. You can find TURKEY concert details, photo's, ticket's and more..... )
( Sorry, its only Turkish yet. )
Bora Cetin

 

 

ROBERT PLANT İLK KEZ, 1998 yılında (Jimmy Page ile birlikte )Türkiye'ye geldi. İstanbul'da iki konser verdiler. ( Major Org. düzenlemişti. )
"PAGE & PLANT" ;
5 Mart 1998 ( Saat 20:30 ) = "Bostancı Gösteri Merkezi"
6 Mart 1998 ( Saat 20:30 ) = "Bostancı Gösteri Merkezi"

İKİNCİ KEZ, 2007 yılında grubu "Strange Sensation" eşliğinde iki konser için ülkemize geldi.
3 Temmuz 2007 = Antalya, "Konyaaltı Açıkhava Tiyatrosu" ( 21:30 ) ( BKM org. )
4 Temmuz 2007 = Istanbul, "Açıkhava Tiyatrosu". ( 21:30 ) ( İKSV org. )

ÜÇÜNCÜ KEZ, 2018 Temmuz'unda grubu " The Sensational Space Shifters " eşliğinde geldi.
( 25. İstanbul Caz Festivali kapsamında. )
17 Temmuz 2018 = Istanbul, "Açıkhava Tiyatrosu". ( 21:00 ) ( İKSV org. )
( Üçüncü kez geldi ama, bu Türkiye'de gerçekleştirdiği BEŞİNCİ konser oldu. )

Ayrıntılı bilgiler ve yorumlarım aşağıda.
Sevgiler.

B.Ç.

 

 

YAPIM AŞAMASINDA Ağustos 2018

 

 

1998

 

5 Mart 1998 Konseri ( Nasıl Bayıldım ? ) ... !
1998 yılının 5 Mart günkü heyecanımı anımsıyorum, Jimmy Page ve Robert Plant'ı en önden izlemek için, Robert Plant & Jimmy Page, March 5, 1998 Istanbul saatler önce Bostancı Gösteri Merkezinin kapısının önüne gitmiş, sanatçılar arabayla geldiklerinde organizatör'e; - "Bu adamlar için, bu çadır tiyatrosundan başka yer bulamadınız mı ?" diye bağırmıştım ....( Sonradan, Eyüp ile çok yakın dost olduk ).
İçeri girme telaşının ardından, sahne önündeki demir korkuluklardan sonra üçüncü kişiydim ! Ancak, çadır'da sigara içilmesi akıl alır gibi değildi !
Nekropsi nin konserinde iyice artan sigara dumanı + havasızlık ve baskı, Plant & Page'in sahne alması ile felaket bir duruma geldi.
Robert Plant & Jimmy Page, March 5, 1998 Istanbul Sahnedeki adamlarla aramda 3-4 mt. olmasına rağmen, sigara dumanından ( sahne sisi değil ! ) onları zor görebiliyorduk. Arkadan gelen baskı o kadar artmıştı ki, bırakın kollarımı hareket ettirebilmeyi, nefes alamıyordum ....... ve sonunda olan oldu !
Daha ilk şarkının ortalarında, gözlerimin karardığını ve ayaklarımın yerden kesildiğini hissettim ! ......
Bayılmışım ! ....

Gözlerimi açtığımda; ROBERT PLANT elinde mikrofon bana bakıyordu, elini uzatsa yanağımı okşayacaktı neredeyse ... iki güvenlikçinin kollarında, sahne önünden beni taşıyorlar ....
Ayıldım, Plant'le göz göze geldik....ama beni sahne arkasına doğru götürüyorlar ......
Adamlara; "Yahu bırakın beni, tamam iyiyim" dememe rağmen konser alanından uzaklaştırdılar. ( Kendime geldikten sonra, salonun arkalarından bir yerden, dumanlar arasında izleyebildiğim kadar izledim ...... )
Hayatımda ilk kez, bir konserde bayılmamın yanısıra "PAGE & PLANT" 5 Mart konserim rezil olmuştu.
( Sigara konusunu Valiliğe ve kaymakamlığa şikayet ettim, ertesi günkü konser öncesi anons yapılmış, sigara içirtmemişler. )
Bu sıradışı, unutulmaz konserden aklımda kalanlar, ne yazık ki çok fazla değil......
.............................................

 

 

2007

 

2007 ISTANBUL ( 9 yıl sonra ! ) ... !
R.Plant'ın yeni grubu S.S. ( Strange Sensation ) ile yaptığı "Mighty Rearranger" albümünü çok beğenmiş ve Türkiye radyolarında ilk kez çalanlardan biri de ben olmuştum ( 9 Ekim 2005 ).
2006 sonlarındaki duyumlarımıza göre, Plant'ın yeni grubu S.S. ile Türkiye'ye gelme olasılığı artmıştı.
Robert Plant & S.S., July 4, 2007 Istanbul Organizasyonun IKSV tarafından yapılacağı belli olduktan sonra, Plant'ı iyi bir yerden izlemek adına yaşamımın en büyük bilet parasını vererek ( 200 YTL ! ) sahne önü bileti aldım. ( Ben ki, geçen yıl 150 YTL'lik Phil Collins fiyatını pahalı bulup, protesto edip gitmemiştim ).
2007 nin ilk aylarında, R.Plant ve S.S. ın konser videosu elime geçti. Gerçekten konser performansları muhteşemdi. Konser çok uzun sürmese de, L. ZEP klasiklerini seslendirmesi hatta, Hendrix ve Dylan şarkılarının yorumları çok güzeldi.
Istanbul konseri öncesi yayınlayacağım Rock Efsaneleri 'nde, bu kayıtlardan seçtiklerimi kullanmaya karar verdim ve program, 1 Temmuz 2007 de TRT Radyo3'de yayınlandı. ( Çok olumlu eleştriler geldi, ilk kez SS ı dinleyenler çok etkilenip konser bileti aramaya başladılar. )
Ancak, ne yazık ki konser tarihi yaklaşırken şanssızlıklar yakamı bırakmadı.
1 Temmuz günü, benim başbelam Allerjik rahatsızlığım "Şiddetli" bir şekilde ortaya çıktı, tam 3 gün yattım. Konsere gitmem bile tehlikeye girmişti...........

 

4 Temmuz 2007 Konser, ( Neler oldu ? ) ... !
Yoğun Antihistaminik ve Kortizon tedavisinden sonra sarhoş gibiydim. Gün içerisinde dinlendim. Bu arada, bir gün önceki Antalya konseri hakkında oradaki dostum Cem Akkılıç'dan ( Yes kitabının yazarı ) yorumlarını aldım. Heyecanım daha da arttı tabiii.........
Konser saati yaklaşınca, Açıkhava Tiyatrosuna ( C.Topuzlu diyemiyorum, kusura bakmasınlar ) doğru yola çıktım. Basın mensubu olmama ( sayılmama ) rağmen, foto çekimi için basın kartı ayarlanamamıştı ( bitmiş ). Ama yine de basın girişinden, tanıdığım IKSV yetkilileri tarafından karşılanarak içeri alındım.
Konsere 30 dk. kalmasına rağmen, halen basın mensuplarının ne kadar süre ile çekim yapacakları belli olmamıştı. ( 19 saniye lafı gerçek oldu, daha sonra ! )
Kapılar 20:45'de açıldı, konser 21:30'da başladı.
Konser öncesi, Kumkapı meyhanelerinin vazgeçilmez sesleri ( klarnet , darbuka, kanun ....) oynak roman havaları dinlettiler izleyenlere....... ( Hoşnut kalanlar olmuştur, ancak benim tahammül edeceğim şeyler değil... )

IKSV yetkilileri, Açıkhava Tiyatrosunun sahne önündeki geniş boşluğa 2 sıra koltuk koyarak, SAHNE ÖNÜ bileti uygulaması getirmişler.
Gerçekten'de, ( boşluğa ayak sallandıran, basın mensubu olduğu ileri sürülen kişilerin arkasında olmayı saymazsak ) sanatçılarla karşı karşıya oturararak, uygar bir şekilde konser izlemek muhteşem birşey.
Yaşı benim gibi 50 ve üzerinde olan, parasına kıyabilecek her müziksever için bulunmaz bir seçenek. IKSV yi kutlarım, ancaaaaaaakkkkkkkk.........!
Robert Plant & S.S., July 4, 2007 Istanbul Siz 200 YTL verip, rahatsız olmadan en önden izleyeceğinizi düşünürken, önünüzdeki boşluğa ayak sallandırarak oturmasına izin verilen bir sıra ile daha karşılaşıyorsunuz.
Önce BASIN mensubu olarak geldiklerini ve ilk 2 parçadan sonra çekim izni bittiğinde, oradan kaldırılmaları gerektiğini düşündüğümüz kişilerden çoğu, yerlerinden kaldırılmadı ! Konser sonuna kadar oturdular !
Sürekli sigara içen, alkışla ritm tutma yeteneğinden yoksun, abuk subuk hareketler yaparak, ön sırada oturmakta olan bu muhteremler, ( 200 YTL bilet parası ödemiş olan ) bizlerin huzurunu kaçırdılar.
Bunun engellenmemesi, oraya oturanların kaldırlmaması IKSV organizasyonunun bir eksi puanıydı bana göre !
( Ben "Istanbul Festivali"nin en eski ve en sadık izleyicilerindenim. 80'lerin başından beri, Açıkhava'nın durumunu, oturma stratejilerini bilirim. Ayrıca, burada yapılan bir çok konserde'de bizzat görev aldım ! )
Bu yalnızca benim değil, yanımda oturan herkesin ortak sorunuydu, efendi insanlardık ses çıkarmadık.

Robert Plant & S.S., July 4, 2007 Istanbul R.Plant ve S.S.konseri 21:30 u biraz geçe başladı. Oturma yerim en önde olmasına rağmen, sahnenin biraz sağında kalıyordu.
Boşluğa konan hoparlörlerden gelen TİZ sesler felaket derecede rahatsızlık vericiydi. Ayrıca sahne hoparlör ve mönitörlerinin sesi'de çok kötüydü.
Önce, sahneye çok yakın olduğum için bana öyle geldi sandım, ancak daha sonra konuştuğum, konseri farklı yerden izleyen dostlarım da, ses düzeninin kötülüğü konusunda benimle hemfikirdiler.
Bir ara Plant, mikrofon sesini yetersiz bulup yükselttirince, ses daha da berbatlaştı ve çınlama başladı. SES düzeni, böyle bir konsere yakışmayacak derecede kötüydü !
Konserin üzerinden 22 saat geçmesine rağmen, özellikle sağ kulağımdaki duyma kaybı halen sürüyor !
Açıkhava tiyatrosu'nun tümüyle dolu olduğunu görmeme rağmen, konser başladıktan sonra özellikle ön sıralardan ( Sponsor'a ayrılan davetli bölümünden ) kalkıp gidenler olduğunu dostlarımdan öğrendim.
( Herhalde, R.PLANT müziğini ve gerçek Rock soundu'nun ne olduğunu ilk kez duyuyorlardı. Olsun, herzaman böyleleri olmuştur. Bunlar genelde protokole dahil zevat takımıdır, ayıp olmasın diye, kameralara görünmeye gelirler, ışıklar kararınca kaçarlar. )

ROBERT PLANT, fiziğinden ve enerjisinden hiçbirşey yitirmemiş. Canavar gibi girdi konsere. Son albümün yanısıra, Robert Plant & S.S., July 4, 2007 Istanbul Antalya'da dahi seslendirmediği ZEPPELIN parçaları, büyük sürpriz oldu benim ( ve tabii ki diğer izleyenler ) için.
Yıllar sonra, 4 Temmuz 2007'de Robert Plant'ın sesinden; "Going To California" ve "Babe I'm Gonna .."yı dinlemek olağanüstü idi.
Ama beni asıl çarpan, ZEPPELIN dendiğinde aklıma ilk gelen parça'lardan; "Four Sticks"i, bir kez daha canlı dinlememin verdiği anlatılmaz heyecan ve tatmin di ! ( Antalya'da çalmamış ).
Parça aralarında fazla konuşmayan Plant, bir ara "Tony Blair"e takılmayı da ihmal etmedi. İzleyicilerden gelen laf atmalara'da esprilerle karşılık verdi.
S.S.grubu'nun yeni ve farklı yorumu ile uzayan 11 parçadan oluşan konser, göz açıp kapayıncaya kadar, yaklaşık 80 dk'da bitti !
Tabii ki ne olduğunu anlamadığımız ve bu büyük ustaya doyamadığımız için, bütün Açıkhava Tiyatrosu AYAKLANDI ! ................
Robert Plant & S.S., July 4, 2007 Istanbul
Çok uzun süreli alkışlara rağmen, bir türlü R.Plant ve S.S'ı sahneye geri getirmek mümkün olamıyordu.
Bunun en büyük nedenlerinden biri, sanatçılar sahneyi terkettiklerinde, nereden çıktığı belli olmayan ve ne amaçla sahneye çıktıkları anlaşaılmayan iki ZIPIR arkadaşın ! sahneye fırlayıp, birinin Plant'ın mikrofonuna uzanarak anlaşılmadık birşeyler çığırmasıydı.
Açıkhava Tiyatrosu'nun her tarafını kaplayan, siyah takım elbiseli, caydırıcı görünümlü ! GÜVENLİKÇİLER ve onların başında bulunduğunu sandığımız sütlü kahve rengi takım elbiseli zat ! bu olayı film izler gibi izlerken, sahneye çıkan bu iki zibidi'yi , karga tulumba etkisiz hale getirmeyi başaranlar, sahne görevlileri oldu !!!!!!!

Tabii ki, doğal olarak; Şakira gibi bir dansöze, Tatlıses denen bey'e ve hatta Kenan Doğulu hazretlerinin sahnesine BİLE yapılamayacak bu TECAVÜZ, nasıl olur da Robert Plant gibi bir efsane'ye yapılırdı ?
ROBERT PLANT'ın yerinde ben de olsam, o sahneye bir kez daha çıkmazdım.
Ancak, gerçekten izleyicinin yoğun ve uzun süreli ısrarı üzerine, grup birkez daha sahne aldı ve ortalık tam anlamı ile ayaklandı......

Robert Plant, thanks to Istanbul Audience 2007, Download 743 KB

Bir yandan, arkalardan gelip önümüzdeki yarım kişilik yere geçme savaşı veren genç kitleyi engellemeye çalışırken, öte yandan arkamda biriken çılgın kitleden kafama, sırtıma ve heryerime gelen dirsek, omuz, kafa darbelerini de savuşturmakta güçlük çekmedim. ( 50 yaşıma rağmen, ön sıra çevikliğimi fazla yitirmemişim ! )
Bis bölümündeki iki parça; "Enchanter" ve ardından unutulmaz ZEPPELIN klasiği "Whole...." ile, bu muhteşem konseri noktaladık.
PLANT usta ve S.S. da, izleyiciden memnun kalmış olmalı ki defalarca teşekkür ettiler ve yüzlerinde ( Hiç de zorlama olmayan ) hoşnut bir gülümseme vardı.......
Robert Plant & S.S., July 4, 2007 Istanbul

Ancak, ne yazık ki "Sahne tecavüzü", biz "Konser sonrası buluşması"nı bekleyenler için olumsuz etki yaptı ve PLANT baba ile konser sonrası sahne arkasında planladığımız buluşmayı gerçekleştiremedik.
İki plak imzası, iki başbaşa foto hayalimiz gerçekleşemedi.... Ayrıca, bir "Rock Efsaneleri" geleneği olan Teaser'ı da gerçekleştiremedik tabii.....
Aslında, hasta yatağımdan kalkıp gelmemiş olsam, ben bu PLANT'ın peşini yine de bırakmaz, ne yapıp edip bunları gerçekleştiridim ama, o gucü bulamadım kendimde.........
50 sinde böyle olursak, 60 ımızda ne olacağız bakalım ??????

ROBERT PLANT ve Strange Sensation'a, yaptıkları olağanüstü müzik için çok teşekkür ediyorum.
9 yıl sonra, bizi tekrar bu efsane ile buluşturan IKSV yöneticilerine, dostlara.... ( Oluşan tüm aksaklıklara rağmen, çırpınarak koşuşturan dostlara ) binlerce teşekkürler ediyorum.
Çok yaşayın hepiniz.
Sevgiler.

Bora Çetin
05.07.07, Caddebostan - Kadıköy

 

 

2018

 

2018 ISTANBUL ( 11 yıl ara'nın ardından ) ... !
ROBERT PLANT ülkemize üçüncü kez, grubu " The Sensational Space Shifters " eşliğinde geliyor.
Bu konser; "25. İstanbul Caz Festivali" kapsamında,
17 Temmuz 2018'de, Istanbul "Açıkhava Tiyatrosu"nda saat ( 21:00 )'de gerçekleşecek.
Bir öncekinde olduğu gibi, bu muhteşem konseri de yine IKSV düzenliyor.
IKSV'nin bu konser için hazırladığı tanıtım sayfası için; "Tıklayınız"

Robert Plant & The Sensational Space Shifters, 2018

BİLET;
1998 ve 2007'de olduğu gibi, ROBERT PLANT'i yine EN ÖN"den izlemeliydim.
2018 Konseri'nin gerçekleşeceğini öğrenir öğrenmez, hemen IKSV dostlarımı aradım.
Sağolsunlar beni unutmamışlar, çok yakından ilgilendiler.
2007'de olduğu gibi, yine "SAHNE ÖNÜNDEN", "TAM KARŞIDAN", "EN GÜZEL" SANDALYEDEN izleyebileceğim bir yer ayırdılar bana.
Biletimi, 19 Nisan Perşembe günü, Şişhane'deki IKSV bina'sına giderek satınaldım.
İşte biletim; ( Robert Plant & SS.S., 2018 Ticket Istanbul )
17 Temmuz 2018, "Robert Plant & The Sensational Space Shifters" konserini, Açıkhava Tiyatrosu'nun ( Bana göre ) en güzel yerinden izleyeceğim.

( Not; Yukarıdaki 2007 yorumlarımın sonunu;
50 sinde böyle olursak, 60 ımızda ne olacağız bakalım ????? diyerek bitirmişim....!
Bakalım ne olacak ? )

 

17 Temmuz 2018 Konser, ( Neler oldu ? ) ... !
ÖNCESİ;
Konserlere "İHTİYAR" işi gidiyorum.
Caddebostan'dan sarı dolmuşlar ile Söğütlüçeşme. Oradan, ( Ana duraktan ) Metrobüs denen otobüs ile Zincirlikuyu.
( 60 yaş üstü, "İndirimli" taşıma kartım var. Meğerse, kartı açtırmak-işletmek gerekmiş. Ben habire kullanıyor, ohh indirimli biniyorum diye seviniyorum. Meğerse, açtırmadığım-işletmediğim için, AYNI ederi ödüyormuşum..! )

Neyse, Zincirlikuyu'da inip alt geçitlerden vs karşıya geçip, Beşiktaş'a giden otobüse bindim.
Oturacak yer yok, orta kapıya ilerledim ayaktayım.
Tam o sırada, YAŞAMIMDA İLK KEZ KARŞILAŞTIĞIM BİR OLAY BAŞIMA GELDİ...!
Orta bölümde oturmakta olan pek güzel, genç bir hanım kızımız; -"Buyrun, siz oturun" diye bana YER VERDİ...!
( Nasıl olur böyle birşey ? Ben, yer verilecek kadar YAŞLI mı gözüküyorum ? )
Kızcağıza ( Gülümseyerek ); -"Ben o kadar YAŞLIMIYIM ?" dedim...
O da ( Gülümseyerek ); -"Yok, ben bir durak sonra ineceğim. Lütfen buyrun, siz oturun" dedi...
Şöyle bir etrafıma bakındım, doğru benden yaşlısı gözükmüyor etrafta...!
Bu genç ve güzel hanımı daha fazla üzmek ve kırmak istemediğim için teklifini kabul ettim ve verdiği yere oturdum.
( Gerçekten de, bir durak sonra indi. )

Otobüs, Beşiktaş'a doğru ilerlerken kendi kendime düşündüm, "Durum Muhasebesi" yaptım.
Evet, "DEDE" olmuştum, 61 yaşındaydım ama, bence HİÇ GÖSTERMİYORDUM...!
Saçlarımdaki birkaç "Ak" ve "Kırlaşma", beni daha çekici yapmıyormuydu ?
Geniş omuzlu, dar kalçalı ve Sportmen görünümlü değilmiydim ?
Üstelik hiç GÖBEĞİM yoktu...!!!
( SÜRECEK )
...................
Bora Çetin
21.08.18, 23:00, Caddebostan - Kadıköy

 

YAPIM AŞAMASINDA Ağustos 2018

 

KONSER;
Konser izlenimlerim......, ( Hazırlıyorum ).

KAPI AÇILDI....;
Daha önceden söylendiği gibi AÇIKHAVA TİYATROSU'nun kapıları saat xx da açıldı.
İçeriye ilk girenlerden biri de bendim. Hem bir an önce yerime oturmak, fazla kimseye görünmemek istiyordum. Hem de, PLANT "Armağanlık"ları ( Merchendise ) bitmeden, uygun ölçülerde Tişört vs almak istiyordum.
Ancak, girer girmez sağa sola bakındım. Armağan standı yoktu. ( Yazık )

Yerimi gayet iyi biliyordum, çünkü ezberlemiştim. ( EN ÖNDE, sağdan 5. koltuktu.)
Ancak, İKSV'nin genç-güleryüzlü çalışanlarını kırmak istemedim. Biletimi verdim, yerime kadar eşlik ettiler sağolsunlar.
Evet, AÇIKHAVA TİYATROSU koltukları henüz dolmaya başlamamıştı... En öndeki koltuğuma oturup, SAHNEYİ İNCELEME başladım. Ancak daha şimdiden, gözüm sürekli "Tam Önüme" denk gelen "Orkestra Boşluğu"na açılan sahne kapısına takılıyordu.
Siyah kumaş ile kaplamışlar tüm yüzeyi. Ancak, kapı'nın olduğu yerdeki kumaş "Kesiği" açık kalmış....!
Gözüm sürekli oraya gidiyor, Boşluğa atlayıp, o açıklığı / kapıyı kapatmak geçiyor içimden sürekli.......!!!
.....................
İşte bu ruh hali içerisindeyken beni yakalamış, arkadan çekilmiş bir foto ( Daha sonra ) geçti elime.
BORA waiting Robert Plant & SS.S., in FRONT ROW Photo Eyüp İblağ Sevgili dostum Eyüp İblağ ( Kendisi PAGE & PLANT'i ülkemize getiren kişidir ), benim gibi erken gelmiş ve koltuklar dolmadan bir foto çekmiş.
İşte, bu foto'da en önde, tek başına oturan siyah montlu benim. ( Belki anlaşılmaz diye, kendimi "Kırmızı Ok" ile de işaretledim. )
İşin ilginç tarafı, Eyüp'ün çektiği bu fotoda, saçlarım arkadan "oldukça" KIRLAŞMIŞ gözüküyor...!
( Şimdi anlaşıldı, otobüsteki güzel kızın bana niye YER VERDİĞİ...! )

( SÜRECEK... )

Bora Çetin
21.08.18, 23:05, Caddebostan - Kadıköy

 

KONSER FOTOLARI;
Konsere fotoğraf makinesi götürmedim. Cep telefonum ile de, bazen güzel konser fotoları çekebiliyorum.
Ancak bu telefon çekimlerin kalitesi, bilindiği gibi çoğunlukla ortam "IŞIK"landırması ile doğru orantılı.
Bir de, "EN ÖN"de, PLANT ile KARŞI KARŞIYA olunca, ayıp olmasın diye cep telefonumu gözüme fazla götüremedim.
Böyle olunca da, ( Soluk ışıkta, az sayıda ) çektiğim fotolar ( İkisi dışında ) oldukça başarısız sonuç vermiş.

Ancak, organizatör "İKSV"nin Profesyonel Fotoğrafçıları tarafından çekilen kareler, Istanbul konseri'nin tüm güzelliğini gözler önüne seriyor.
Aynı şekilde, B. Sülünbaz dostumun iyi bir makine ile çektiği fotolar da, pek güzel ve sergilemeye değer.
Aşağıda yayınladığım tüm fotoları, çekenlerin ADI ile "ETKETLEDİM". Ancak, yine de izin almam gerektiğini biliyorum. ( En kısa sürede izinlerini alacağım. )
Teşekkürler IKSV, Burak Sülünbaz, Ata Bilgili...

Robert Plant & The Sensational Space Shifters, Live in Istanbul 2018
ROBERT PLANT
ISTANBUL 2018


Bora Çetin Gözünden ( Bora Çetin's M. Phone Camera. )
Robert Plant & The Sensational Space Shifters, Live in Istanbul 2018 ... Robert Plant & The Sensational Space Shifters, Live in Istanbul 2018 ... Robert Plant & The Sensational Space Shifters, Live in Istanbul 2018 ... Robert Plant & The Sensational Space Shifters, Live in Istanbul 2018
Robert Plant & The Sensational Space Shifters, Live in Istanbul 2018 ... Robert Plant & The Sensational Space Shifters, Live in Istanbul 2018 ... Robert Plant & The Sensational Space Shifters, Live in Istanbul 2018 ... Robert Plant & The Sensational Space Shifters, Live in Istanbul 2018
Robert Plant & The Sensational Space Shifters, Live in Istanbul 2018 ... Robert Plant & The Sensational Space Shifters, Live in Istanbul 2018 ... Robert Plant & The Sensational Space Shifters, Live in Istanbul 2018
BORA ÇETİN'in Gözünden, "ROBERT PLANT & SSS" Istanbul Konser Fotoları. 17.07.2018. AÇIKHAVA TİYATROSU

 

Burak Sülünbaz Gözünden ( Burak Sülünbaz's Camera. )
Robert Plant & The Sensational Space Shifters, Live in Istanbul 2018 ... Robert Plant & The Sensational Space Shifters, Live in Istanbul 2018 ... Robert Plant & The Sensational Space Shifters, Live in Istanbul 2018
Robert Plant & The Sensational Space Shifters, Live in Istanbul 2018 ... Robert Plant & The Sensational Space Shifters, Live in Istanbul 2018 ... Robert Plant & The Sensational Space Shifters, Live in Istanbul 2018
BURAK SÜLÜNBAZ'ın Gözünden, "ROBERT PLANT & SSS" Istanbul Konser Fotoları.
17.07.2018. AÇIKHAVA TİYATROSU


 

İKSV Prof. Fotoğrafçı Çekimleri ( Promoter IKSV's Offical Photos. )
Robert Plant & The Sensational Space Shifters, Live in Istanbul 2018 ... Robert Plant & The Sensational Space Shifters, Live in Istanbul 2018 ... Robert Plant & The Sensational Space Shifters, Live in Istanbul 2018 ... Robert Plant & The Sensational Space Shifters, Live in Istanbul 2018
Robert Plant & The Sensational Space Shifters, Live in Istanbul 2018 ... Robert Plant & The Sensational Space Shifters, Live in Istanbul 2018 ... Robert Plant & The Sensational Space Shifters, Live in Istanbul 2018 ... Robert Plant & The Sensational Space Shifters, Live in Istanbul 2018
Robert Plant & The Sensational Space Shifters, Live in Istanbul 2018 ... Robert Plant & The Sensational Space Shifters, Live in Istanbul 2018 ... Robert Plant & The Sensational Space Shifters, Live in Istanbul 2018
İKSV nin Prof. Fotoğrafçı Çekimleri ( Promoter IKSV's Offical Photos. )
"ROBERT PLANT & SSS" Istanbul Konser Fotoları. 17.07.2018. AÇIKHAVA TİYATROSU


 

Robert Plant & The Sensational Space Shifters, Live in Istanbul 2018
Ata Bilgili'nin Çekimleri
"ROBERT PLANT & SSS" Istanbul Konser Fotoları. 17.07.2018. AÇIKHAVA TİYATROSU


Bora Çetin
21.08.18, 23:20, Caddebostan - Kadıköy

 

SETLIST ( ŞARKI LİSTESİ ) ÖYKÜSÜ;
Konser bitiminde, uzun süre koltuğumdan kalkmadım. Oturdum kaldım...
Sahne'nin sağ tarafındaki Kulis ( Sahne arkası ) girişi kalabalıklaşmaya başlamıştı. Bu konsere "Mülteci"ler de alındığı için, biriken kalabalığın PLANT ile görüşmeyi bekleyen mülteciler olduğunu düşündüm.
IKSV dostlarıma, PLANT ile görüşme isteğimi iletmiş, ancak herhangi bir olumlu bir yanıt alamamıştım. Yine de çıkmadık can'dan umut kesilmezdi.
Hem konserin büyüleyici etkisinden, hem de biraz bu yüzden, koltuğumdan kalkmıyor, oturmayı sürdürüyordum.
Her konser sonrası olduğu gibi, sahne teknisyenleri grubun aletlerini toplamaya girişmişlerdi.
Yine herzaman olduğu gibi "SETLIST AVCILARI", sahne önüne gelerek teknisyenlerden setlist istemeye başlamışlardı.
Aslında, bu konserin SETLIST'i benim için de önemliydi.
Konser sırasında not tutulmuyor, her şarkının adı da herzaman insanın aklına gelemiyebiliyor.

Koltuğum en önde olduğu için, "SETLIST AVCILARI"nın sahneye ısrarlı seslenişlerinden rahatsız olmaya başlamıştım.
Konser sonrası "Büyüsü" de yavaş-yavaş bozulmaya başlamıştı. Yine de, bir süre daha koltuğumdan kalkmadım.
Avcılardan ikisi pes edip gitmişti. Ancak, sakallı ( Sakalsız adam kalmadı ki memlekette ) bir arkadaş, ısrarlı baskısını sürdürdü ve mutlu son'a ulaştı.
PLANT'ın ekibinden bir görevli, setlist'i katlayıp ufalttı ve bu arkadaşa fırlattı.
Arkadaşımız da, listeyi kaptığı gibi bir anda gözden kayboldu ( Keşke o sırada, listenin fotosunu çekseydim. )

IKSV görevlileri, yavaş yavaş bizim oturduğumuz en öndeki koltukları toplamaya başlamışlardı. Onları engellememek adına, yerimden kalkıp Açıkhava'nın taş oturaklarına geçtim.
Bu arada, kulis girişinde birikenlere bir duyuru yapılıp beklememeleri söylendi.
Artık "AÇIKHAVA TİYATROSU"nu terketme süreci gelmişti....
Ağır-ağır çıktım taş merdivenleri.
Hoşcakal PLANT dostum.
.........................................
Konserden birkaç gün sonra, bu sayfayı güncellemeye başlayınca, SETLIST eksikliğinin ciddiyetinii farkedip, araştırmaya başladım.
Uzun uğraşlar sonucu, SETLIST'i alan kişinin arkadaşına ulaşabildim.
Bu sayfanın adresini verdim, kendimi tanıttım ve SETLİST'in bir fotoğrafını gönderebilirse çok mutlu olacağımı anlattım.
Veee, birkaç gün sonra aşağıdaki foto geldi.
Böylesi önemli bir bilgiyi, "ROBERT PLANT & SSS" ISTANBUL KONSERİ "SETLİST" ( ŞARKI LİSTESİ )ni, biz müzikseverler ile paylaşan;
Sn. Ozan Batman'a ve aracı olan,
Sn. E. Barin'a çok teşekkür ederim.
Sevgiler.

Robert Plant & The Sensational Space Shifters, Live in Istanbul 2018 SETLIST
"ROBERT PLANT & SSS" Istanbul SETLIST.
17.07.2018. AÇIKHAVA TİYATROSU


Bora Çetin
22.08.18, 20:44, Caddebostan - Kadıköy

 

 

ANILAR ( MEMORIES ) ;
Bu konserin kendisi"ANI" zaten... ( Öyle değil mi ? )
ROBERT PLANT'i, ( Arada hiçbir engel olmadan ) birkaç metre uzaktan "Canlı" izlemek ve dinlemekten daha büyük bir ANI olabilir mi ?
Konser sonrası PLANT ile buluşabilme umudum sürdüğü için, konser sırasında "Aynı Karede" yer alan fotoğraf çektirme derdim fazla olmamıştı. ( Keşke olsaymış. Daha iyi bir kare ne güzel olurdu. )
Aşağıdaki, art-arda çekilmiş iki soluk fotoğrafı hemen arkamda duran bir hanım çekti sağolsun.
Fotoğraftaki şanssızlık şu;
Konserin sonlarına doğru bir parçanın bitiminde, ( Belki "Whole Lotta Love" öncesi ) tüm ışıklar ve spotlar yandı. Tüm AÇIKHAVA izleyicisi ve sahne ortaya çıktı. ( Bu foto yukarıda var. )
( O arada, PLANT konuşuyordu. )
Bir anda, "Aynı Karede" fotoğrafı çektirme fikri geldi aklıma. Hemen arkama döndüm. Arkamdaki çiftin hanım olanına cep telefonumu uzattım ve poz verdim.
İşte, O ANDA OLAN OLDU....!!!
Kadıncağız deklanşöre bastığında, TÜM IŞIKLAR SÖNDÜ....!!!
İŞTE SONUÇ...!
( Not; Kapkara fotoları bu hale getirmek için oldukça uzun süre uğraştım....)
Robert Plant & The Sensational Space Shifters, Live in Istanbul 2018 SETLIST ... Robert Plant & The Sensational Space Shifters, Live in Istanbul 2018 SETLIST
BORA & PLANT .... ( Deklanşöre Basıldığında Işıklar Söndü )
( Hangi fotoğrafın daha iyi olduğuna karar veremedim, İkisini de ekledim )
"ROBERT PLANT & SSS" Istanbul
17.07.2018. AÇIKHAVA TİYATROSU


 

Aşağıdaki foto da, aslında bir FOTO DEĞİL. Video karesi....
Bir raslantı sonucu, Istanbul konseri görüntülerini araştırıken, Sn. "Mehmet Özal"ın çektiği bu video'ya ulaştım.
Video'yu izlerken , ( 05:40 da ) kendimi görünce heyecanlandım, o anlar geldi aklıma ve o kareyi dondurdum.

Konserde en önde olduğum için, arkadakileri engellememek adına fazla AYAĞA KALKMAMAYA özen gösterdim.
Konserin kapanış parçasının "Whole Lotta Love" olacağını biliyordum. Yine de, parça'nın İLK GİTAR TONLARI'nı duyar duymaz AYAĞA FIRLADIM ve sonrasında da hiç oturmadım.
İşte bu kare "O AN"ı anlatıyor.
( Ayrıca "Whole Lotta Love" nakarat bölümlerinde, ( Orkestra boşluğuna düşme pahasına ) PLANT'a ( Sahneye ) uzanarak geri vokal de yaptım. ) ( Bkz; video'nun sonları. )

Robert Plant & The Sensational Space Shifters, Live in Istanbul 2018 SETLIST
Konser Sonu BIS PARÇASI "WHOLE LOTTA LOVE".....
En Önde, KOLLARI HAVADA OLAN Siyah Tişörtlü Benim. "WHOLE LOTTA LOVE" Söylüyorum.
"ROBERT PLANT & SSS" Istanbul.
17.07.2018. AÇIKHAVA TİYATROSU


"AÇIKHAVA"dan çıkıp, Taksim'e Bostancı dolmuşlarına yürümeli idim.
Tam ( CRR ve İtfaiye'ye dönen ) ilk kavşağa yaklaşırken, arkamdan bana seslenen "Cıvıl-cıvıl" küçükhanım sesleri nedeni ile durdum. Yaşları en çok 13 - 15 civarında, birbirinden tatlı dört-beş "Küçükhanım", arkamdan yetişip beni durdurdular.
Bana; siz "XXXX" ( Ünlü bir Türk Rock Gitaristi imiş. Fakat adı bir türlü aklıma gelmiyor şimdi. ) musunuz ? Diye sordular....!
-"Keşke olsaydım, ama değilim" dedim...
-"Ama çok benziyorsunuz" dediler....
Ben bu kez onlara; -"Siz bu saatte, yalnız başınıza nasıl evinize gideceksiniz bakayım ?" diye amcalık ( Dede'lik ) yaptım.
( Meğerse, Istanbul dışından gelmişler konsere. Aileleri araçla onları geri götürmek için bekliyormuş. Sırf benimle ( Benzettikleri gitaristle ) tanışmak için peşimden koşturmuşlar. )
Bu tatlı müzikseverleri, düşkırıklığına uğratttığım için üzüldüm ama gelecek için de biraz umutlandım doğrusu.
( SÜRECEK )

Bora Çetin
22.08.18, 22:42, Caddebostan - Kadıköy

 

Teşekkürler ( Thank You ) Robert Plant
Yine Gel... ( Come Again... )

 

 

Robert Plant & S.S., July 4, 2007 Istanbul

 

Son güncelleme ( Last Update ) : 22 Ağustos ( August ) 2018, 23:17

 

Copyright ©, A.Bora Çetin;
Bu sayfada yer alan tüm yazı ve fotoğraflar "Bora CETIN"e aittir. İzinsiz Alıntı Yapılmaması Rica Olunur.
All Pages; Designed by Bora ÇETİN, Please "Care of Copyright © "
Please Do Not Use Without "Permission".
www.boracetin.com