Robert Plant, TURKIYE
1998 - 2007 - 2018

 

ROBERT PLANT için hazırladığım bu web sayfasında;
O'nun "TÜRKİYE KONSER"leri hakkında bilgiler, ayrıca bu konserler ile ilgili "ANILARI"mı aktarıyorum.

( This page is dedicated for ROBERT PLANT, JIMMY PAGE and LED ZEPPELIN. You can find TURKEY concert details, photo's, ticket's and more..... )
( Sorry, its only Turkish yet. )
Bora Cetin

 

 

ROBERT PLANT İLK KEZ, 1998 yılında (Jimmy Page ile birlikte )Türkiye'ye geldi. İstanbul'da iki konser verdiler. ( Major Org. düzenlemişti. )
"PAGE & PLANT" ;
5 Mart 1998 ( Saat 20:30 ) = "Bostancı Gösteri Merkezi"
6 Mart 1998 ( Saat 20:30 ) = "Bostancı Gösteri Merkezi"

İKİNCİ KEZ, 2007 yılında grubu "Strange Sensation" eşliğinde iki konser için ülkemize geldi.
3 Temmuz 2007 = Antalya, "Konyaaltı Açıkhava Tiyatrosu" ( 21:30 ) ( BKM org. )
4 Temmuz 2007 = Istanbul, "Açıkhava Tiyatrosu". ( 21:30 ) ( İKSV org. )

ÜÇÜNCÜ KEZ, 2018 Temmuz'unda grubu " The Sensational Space Shifters " eşliğinde geliyor.
( 25. İstanbul Caz Festivali kapsamında. )
17 Temmuz 2018 = Istanbul, "Açıkhava Tiyatrosu". ( 21:00 ) ( İKSV org. )
( Üçüncü kez geliyor ama, bu Türkiye'de gerçekleştirdiği BEŞİNCİ konser olacak. )

Ayrıntılı bilgiler ve yorumlarım aşağıda.
Sevgiler.

B.Ç.

 

5 Mart 1998 Konseri ( Nasıl Bayıldım ? ) ... !
1998 yılının 5 Mart günkü heyecanımı anımsıyorum, Jimmy Page ve Robert Plant'ı en önden izlemek için, Robert Plant & Jimmy Page, March 5, 1998  Istanbul saatler önce Bostancı Gösteri Merkezinin kapısının önüne gitmiş, sanatçılar arabayla geldiklerinde organizatör'e; - "Bu adamlar için, bu çadır tiyatrosundan başka yer bulamadınız mı ?" diye bağırmıştım ....( Sonradan, Eyüp ile çok yakın dost olduk ).
İçeri girme telaşının ardından, sahne önündeki demir korkuluklardan sonra üçüncü kişiydim ! Ancak, çadır'da sigara içilmesi akıl alır gibi değildi !
Nekropsi nin konserinde iyice artan sigara dumanı + havasızlık ve baskı, Plant & Page'in sahne alması ile felaket bir duruma geldi.
Robert Plant & Jimmy Page, March 5, 1998  Istanbul Sahnedeki adamlarla aramda 3-4 mt. olmasına rağmen, sigara dumanından ( sahne sisi değil ! ) onları zor görebiliyorduk. Arkadan gelen baskı o kadar artmıştı ki, bırakın kollarımı hareket ettirebilmeyi, nefes alamıyordum ....... ve sonunda olan oldu !
Daha ilk şarkının ortalarında, gözlerimin karardığını ve ayaklarımın yerden kesildiğini hissettim ! ......
Bayılmışım ! ....

Gözlerimi açtığımda; ROBERT PLANT elinde mikrofon bana bakıyordu, elini uzatsa yanağımı okşayacaktı neredeyse ... iki güvenlikçinin kollarında, sahne önünden beni taşıyorlar ....
Ayıldım, Plant'le göz göze geldik....ama beni sahne arkasına doğru götürüyorlar ......
Adamlara; "Yahu bırakın beni, tamam iyiyim" dememe rağmen konser alanından uzaklaştırdılar. ( Kendime geldikten sonra, salonun arkalarından bir yerden, dumanlar arasında izleyebildiğim kadar izledim ...... )
Hayatımda ilk kez, bir konserde bayılmamın yanısıra "PAGE & PLANT" 5 Mart konserim rezil olmuştu.
( Sigara konusunu Valiliğe ve kaymakamlığa şikayet ettim, ertesi günkü konser öncesi anons yapılmış, sigara içirtmemişler. )
Bu sıradışı, unutulmaz konserden aklımda kalanlar, ne yazık ki çok fazla değil......
.............................................

 

2007 ISTANBUL ( 9 yıl sonra ! ) ... !
R.Plant'ın yeni grubu S.S. ( Strange Sensation ) ile yaptığı "Mighty Rearranger" albümünü çok beğenmiş ve Türkiye radyolarında ilk kez çalanlardan biri de ben olmuştum ( 9 Ekim 2005 ).
2006 sonlarındaki duyumlarımıza göre, Plant'ın yeni grubu S.S. ile Türkiye'ye gelme olasılığı artmıştı.
Robert Plant & S.S., July 4, 2007  Istanbul Organizasyonun IKSV tarafından yapılacağı belli olduktan sonra, Plant'ı iyi bir yerden izlemek adına yaşamımın en büyük bilet parasını vererek ( 200 YTL ! ) sahne önü bileti aldım. ( Ben ki, geçen yıl 150 YTL'lik Phil Collins fiyatını pahalı bulup, protesto edip gitmemiştim ).
2007 nin ilk aylarında, R.Plant ve S.S. ın konser videosu elime geçti. Gerçekten konser performansları muhteşemdi. Konser çok uzun sürmese de, L. ZEP klasiklerini seslendirmesi hatta, Hendrix ve Dylan şarkılarının yorumları çok güzeldi.
Istanbul konseri öncesi yayınlayacağım Rock Efsaneleri 'nde, bu kayıtlardan seçtiklerimi kullanmaya karar verdim ve program, 1 Temmuz 2007 de TRT Radyo3'de yayınlandı. ( Çok olumlu eleştriler geldi, ilk kez SS ı dinleyenler çok etkilenip konser bileti aramaya başladılar. )
Ancak, ne yazık ki konser tarihi yaklaşırken şanssızlıklar yakamı bırakmadı.
1 Temmuz günü, benim başbelam Allerjik rahatsızlığım "Şiddetli" bir şekilde ortaya çıktı, tam 3 gün yattım. Konsere gitmem bile tehlikeye girmişti...........

 

4 Temmuz 2007 Konser, ( Neler oldu ? ) ... !
Yoğun Antihistaminik ve Kortizon tedavisinden sonra sarhoş gibiydim. Gün içerisinde dinlendim. Bu arada, bir gün önceki Antalya konseri hakkında oradaki dostum Cem Akkılıç'dan ( Yes kitabının yazarı ) yorumlarını aldım. Heyecanım daha da arttı tabiii.........
Konser saati yaklaşınca, Açıkhava Tiyatrosuna ( C.Topuzlu diyemiyorum, kusura bakmasınlar ) doğru yola çıktım. Basın mensubu olmama ( sayılmama ) rağmen, foto çekimi için basın kartı ayarlanamamıştı ( bitmiş ). Ama yine de basın girişinden, tanıdığım IKSV yetkilileri tarafından karşılanarak içeri alındım.
Konsere 30 dk. kalmasına rağmen, halen basın mensuplarının ne kadar süre ile çekim yapacakları belli olmamıştı. ( 19 saniye lafı gerçek oldu, daha sonra ! )
Kapılar 20:45'de açıldı, konser 21:30'da başladı.
Konser öncesi, Kumkapı meyhanelerinin vazgeçilmez sesleri ( klarnet , darbuka, kanun ....) oynak roman havaları dinlettiler izleyenlere....... ( Hoşnut kalanlar olmuştur, ancak benim tahammül edeceğim şeyler değil... )

IKSV yetkilileri, Açıkhava Tiyatrosunun sahne önündeki geniş boşluğa 2 sıra koltuk koyarak, SAHNE ÖNÜ bileti uygulaması getirmişler.
Gerçekten'de, ( boşluğa ayak sallandıran, basın mensubu olduğu ileri sürülen kişilerin arkasında olmayı saymazsak ) sanatçılarla karşı karşıya oturararak, uygar bir şekilde konser izlemek muhteşem birşey.
Yaşı benim gibi 50 ve üzerinde olan, parasına kıyabilecek her müziksever için bulunmaz bir seçenek. IKSV yi kutlarım, ancaaaaaaakkkkkkkk.........!
Robert Plant & S.S., July 4, 2007  Istanbul Siz 200 YTL verip, rahatsız olmadan en önden izleyeceğinizi düşünürken, önünüzdeki boşluğa ayak sallandırarak oturmasına izin verilen bir sıra ile daha karşılaşıyorsunuz.
Önce BASIN mensubu olarak geldiklerini ve ilk 2 parçadan sonra çekim izni bittiğinde, oradan kaldırılmaları gerektiğini düşündüğümüz kişilerden çoğu, yerlerinden kaldırılmadı ! Konser sonuna kadar oturdular !
Sürekli sigara içen, alkışla ritm tutma yeteneğinden yoksun, abuk subuk hareketler yaparak, ön sırada oturmakta olan bu muhteremler, ( 200 YTL bilet parası ödemiş olan ) bizlerin huzurunu kaçırdılar.
Bunun engellenmemesi, oraya oturanların kaldırlmaması IKSV organizasyonunun bir eksi puanıydı bana göre !
( Ben "Istanbul Festivali"nin en eski ve en sadık izleyicilerindenim. 80'lerin başından beri, Açıkhava'nın durumunu, oturma stratejilerini bilirim. Ayrıca, burada yapılan bir çok konserde'de bizzat görev aldım ! )
Bu yalnızca benim değil, yanımda oturan herkesin ortak sorunuydu, efendi insanlardık ses çıkarmadık.

Robert Plant & S.S., July 4, 2007  Istanbul R.Plant ve S.S.konseri 21:30 u biraz geçe başladı. Oturma yerim en önde olmasına rağmen, sahnenin biraz sağında kalıyordu.
Boşluğa konan hoparlörlerden gelen TİZ sesler felaket derecede rahatsızlık vericiydi. Ayrıca sahne hoparlör ve mönitörlerinin sesi'de çok kötüydü.
Önce, sahneye çok yakın olduğum için bana öyle geldi sandım, ancak daha sonra konuştuğum, konseri farklı yerden izleyen dostlarım da, ses düzeninin kötülüğü konusunda benimle hemfikirdiler.
Bir ara Plant, mikrofon sesini yetersiz bulup yükselttirince, ses daha da berbatlaştı ve çınlama başladı. SES düzeni, böyle bir konsere yakışmayacak derecede kötüydü !
Konserin üzerinden 22 saat geçmesine rağmen, özellikle sağ kulağımdaki duyma kaybı halen sürüyor !
Açıkhava tiyatrosu'nun tümüyle dolu olduğunu görmeme rağmen, konser başladıktan sonra özellikle ön sıralardan ( Sponsor'a ayrılan davetli bölümünden ) kalkıp gidenler olduğunu dostlarımdan öğrendim.
( Herhalde, R.PLANT müziğini ve gerçek Rock soundu'nun ne olduğunu ilk kez duyuyorlardı. Olsun, herzaman böyleleri olmuştur. Bunlar genelde protokole dahil zevat takımıdır, ayıp olmasın diye, kameralara görünmeye gelirler, ışıklar kararınca kaçarlar. )

ROBERT PLANT, fiziğinden ve enerjisinden hiçbirşey yitirmemiş. Canavar gibi girdi konsere. Son albümün yanısıra, Robert Plant & S.S., July 4, 2007  Istanbul Antalya'da dahi seslendirmediği ZEPPELIN parçaları, büyük sürpriz oldu benim ( ve tabii ki diğer izleyenler ) için.
Yıllar sonra, 4 Temmuz 2007'de Robert Plant'ın sesinden; "Going To California" ve "Babe I'm Gonna .."yı dinlemek olağanüstü idi.
Ama beni asıl çarpan, ZEPPELIN dendiğinde aklıma ilk gelen parça'lardan; "Four Sticks"i, bir kez daha canlı dinlememin verdiği anlatılmaz heyecan ve tatmin di ! ( Antalya'da çalmamış ).
Parça aralarında fazla konuşmayan Plant, bir ara "Tony Blair"e takılmayı da ihmal etmedi. İzleyicilerden gelen laf atmalara'da esprilerle karşılık verdi.
S.S.grubu'nun yeni ve farklı yorumu ile uzayan 11 parçadan oluşan konser, göz açıp kapayıncaya kadar, yaklaşık 80 dk'da bitti !
Tabii ki ne olduğunu anlamadığımız ve bu büyük ustaya doyamadığımız için, bütün Açıkhava Tiyatrosu AYAKLANDI ! ................
Robert Plant & S.S., July 4, 2007  Istanbul
Çok uzun süreli alkışlara rağmen, bir türlü R.Plant ve S.S'ı sahneye geri getirmek mümkün olamıyordu.
Bunun en büyük nedenlerinden biri, sanatçılar sahneyi terkettiklerinde, nereden çıktığı belli olmayan ve ne amaçla sahneye çıktıkları anlaşaılmayan iki ZIPIR arkadaşın ! sahneye fırlayıp, birinin Plant'ın mikrofonuna uzanarak anlaşılmadık birşeyler çığırmasıydı.
Açıkhava Tiyatrosu'nun her tarafını kaplayan, siyah takım elbiseli, caydırıcı görünümlü ! GÜVENLİKÇİLER ve onların başında bulunduğunu sandığımız sütlü kahve rengi takım elbiseli zat ! bu olayı film izler gibi izlerken, sahneye çıkan bu iki zibidi'yi , karga tulumba etkisiz hale getirmeyi başaranlar, sahne görevlileri oldu !!!!!!!

Tabii ki, doğal olarak; Şakira gibi bir dansöze, Tatlıses denen bey'e ve hatta Kenan Doğulu hazretlerinin sahnesine BİLE yapılamayacak bu TECAVÜZ, nasıl olur da Robert Plant gibi bir efsane'ye yapılırdı ?
ROBERT PLANT'ın yerinde ben de olsam, o sahneye bir kez daha çıkmazdım.
Ancak, gerçekten izleyicinin yoğun ve uzun süreli ısrarı üzerine, grup birkez daha sahne aldı ve ortalık tam anlamı ile ayaklandı......

Robert Plant, thanks to Istanbul Audience 2007, Download 743 KB

Bir yandan, arkalardan gelip önümüzdeki yarım kişilik yere geçme savaşı veren genç kitleyi engellemeye çalışırken, öte yandan arkamda biriken çılgın kitleden kafama, sırtıma ve heryerime gelen dirsek, omuz, kafa darbelerini de savuşturmakta güçlük çekmedim. ( 50 yaşıma rağmen, ön sıra çevikliğimi fazla yitirmemişim ! )
Bis bölümündeki iki parça; "Enchanter" ve ardından unutulmaz ZEPPELIN klasiği "Whole...." ile, bu muhteşem konseri noktaladık.
PLANT usta ve S.S. da, izleyiciden memnun kalmış olmalı ki defalarca teşekkür ettiler ve yüzlerinde ( Hiç de zorlama olmayan ) hoşnut bir gülümseme vardı.......
Robert Plant & S.S., July 4, 2007  Istanbul

Ancak, ne yazık ki "Sahne tecavüzü", biz "Konser sonrası buluşması"nı bekleyenler için olumsuz etki yaptı ve PLANT baba ile konser sonrası sahne arkasında planladığımız buluşmayı gerçekleştiremedik.
İki plak imzası, iki başbaşa foto hayalimiz gerçekleşemedi.... Ayrıca, bir "Rock Efsaneleri" geleneği olan Teaser'ı da gerçekleştiremedik tabii.....
Aslında, hasta yatağımdan kalkıp gelmemiş olsam, ben bu PLANT'ın peşini yine de bırakmaz, ne yapıp edip bunları gerçekleştiridim ama, o gucü bulamadım kendimde.........
50 sinde böyle olursak, 60 ımızda ne olacağız bakalım ??????

ROBERT PLANT ve Strange Sensation'a, yaptıkları olağanüstü müzik için çok teşekkür ediyorum.
9 yıl sonra, bizi tekrar bu efsane ile buluşturan IKSV yöneticilerine, dostlara.... ( Oluşan tüm aksaklıklara rağmen, çırpınarak koşuşturan dostlara ) binlerce teşekkürler ediyorum.
Çok yaşayın hepiniz.
Sevgiler.

Bora Çetin
05.07.07, Caddebostan - Kadıköy

 

 

2018 ISTANBUL ( 11 yıl ara'nın ardından ) ... !
ROBERT PLANT ülkemize üçüncü kez, grubu " The Sensational Space Shifters " eşliğinde geliyor.
Bu konser; "25. İstanbul Caz Festivali" kapsamında,
17 Temmuz 2018'de, Istanbul "Açıkhava Tiyatrosu"nda saat ( 21:00 )'de gerçekleşecek.
Bir öncekinde olduğu gibi, bu muhteşem konseri de yine IKSV düzenliyor.
IKSV'nin bu konser için hazırladığı tanıtım sayfası için; "Tıklayınız"
Robert Plant & The Sensational Space Shifters, 2018

 

17 Temmuz 2018 Konser, ( Neler oldu ? ) ... !
ÖNCESİ;
1998 ve 2007'de olduğu gibi, ROBERT PLANT'i yine EN ÖN"den izlemeliydim.
2018 Konseri'nin gerçekleşeceğini öğrenir öğrenmez, hemen IKSV dostlarımı aradım.
Sağolsunlar beni unutmamışlar, çok yakından ilgilendiler.
2007'de olduğu gibi, yine "SAHNE ÖNÜNDEN", "TAM KARŞIDAN", "EN GÜZEL" SANDALYEDEN izleyebileceğim bir yer ayırdılar bana.
Biletimi, 19 Nisan Perşembe günü, Şişhane'deki IKSV bina'sına giderek satınaldım.
İşte biletim; ( Robert Plant & SS.S., 2018 Ticket Istanbul )
17 Temmuz 2018, "Robert Plant & The Sensational Space Shifters" konserini, Açıkhava Tiyatrosu'nun ( Bana göre ) en güzel yerinden izleyeceğim.

( Not; Yukarıdaki 2007 yorumlarımın sonunu;
50 sinde böyle olursak, 60 ımızda ne olacağız bakalım ????? diyerek bitirmişim....!
Bakalım ne olacak ? )

KONSER;
Konser izlenimlerime, 17 Temmuz 2018 sonrasında buradan ulaşabilirsiniz.
Teşekkürler IKSV

Bora Çetin
08.07.18, Caddebostan - Kadıköy 

Robert Plant & S.S., July 4, 2007  Istanbul

 

Son güncelleme ( Last Update ) : 08 Temmuz ( July ) 2018, 12:43

 

Copyright ©, A.Bora Çetin;
Bu sayfada yer alan tüm yazı ve fotoğraflar "Bora CETIN"e aittir. İzinsiz Alıntı Yapılmaması Rica Olunur.
All Pages; Designed by Bora ÇETİN, Please "Care of Copyright © "
Please Do Not Use Without "Permission".
www.boracetin.com